EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM | Ako to zvládnuť: Tipy a triky pre vysokoškolákov

V mojom predošlom článku som písala o tom, ako sa učiť počas roka; tu zase, aké metódy fungovali u mňa a čo je podstatné pri učení sa. Mnohé z tých rád sú aplikovateľné na stredoškolské aj na vysokoškolské vzdelávanie, odporúčam si teda ten článok prečítať skôr ako tento.

Pokúsim sa byť stručná a k veci, snáď ti to pomôže!

1. Nevynechávaj cviká!

Ja vjém, ona je taká nudná, a vonku je krásne slnečno, a frajerka končí o hodinu skôr, a radšej pôjdete na rande, veď ty sa to doučíš sám…
Cvičenia, pokiaľ máš šťastie na riadneho vyučujúceho, majú svoje výhody. Zvyčajne vyžadujú prípravu vopred alebo aktívnu účasť na hodinách, budeš sa teda aspoň časti učiva venovať. Ja študujem prekladateľstvo, a naozaj si neviem predstaviť naučiť sa všetky možné ekvivalenty a ich rozdiely v aplikácii iba pár dní pred zápočtom, navyše na hodinách sa vyžaduje aktívna účasť, a ja osobne sa cítim trápne, ak celé dve hodiny nemám čo dodať, lebo tam nie som! Práve na cvikách mi začali prednášky dávať zmysel a postupne sa mi informácie ukladali v správnom poradí.
Samozrejme, vždy sa nájdu výnimky, aj ja vynechávam tie, ktoré mi, no, neprospievajú (áno, presne tie, z ktorých ti začne šibať), a tak odporúčam na začiatku semestra si vyskúšať všetky aspoň 2-3krát a potom sa rozhodnúť, na ktoré sa naozaj oplatí chodiť.

Ak však nejaké vynechávaš, nájdi si niečo, čím ten čas efektívne vyplníš. Môže to byť kvalitný čas so spomínanou frajerkou (frajerom), kedy sa konečne riadne porozprávate, môžeš čítať nejakú knihu, môžeš brigádovať, učiť sa jazyk, či jednoducho oddychovať, no čokoľvek robíš, ubezpeč sa, že to je efektívne strávený čas.

2. Pozor na absenčky!

Stručne a k veci: zapíš si počet povolených absencií a zapíš si, ak si nejaké už použil! Nechceš prepadnúť predmet skôr, než sa naňho začneš učiť.

3. Tvoj rozvrh a čo s voľným časom medzi hodinami

Máš prestávky v trvaní od 30 do 120 minút medzi dvoma hodinami, a vieš, že ak pôjdeš domov, už sa nevrátiš? Viem, je to nepríjemné, ale môžeš to využiť v tvoj prospech. Poriadne sa naobeduj. (Školské jedálne nie sú až tak zlé.) A pokiaľ ti ešte stále ostal čas, môžeš vtedy robiť domácu (ak také máš), alebo čítať knihu! Je to skvelý, pravidelný čas, tak prečo ho nestráviť príjemne? Môžeš si tiež upravovať poznámky a dávať si dokopy materiály, z ktorých sa budeš učiť počas skúškového. Najmä rob niečo prospešné, ušetríš si tak vzácny čas doma!

4. Konzultačné hodiny vyučujúcich 

Zapíš si ich spolu s ich e-mailom, a miestnosťou, kde ich počas tých hodín nájdeš hneď na začiatku roka spolu s povinnou a odporúčanou literatúrou, termínmi hodnotenia a požiadavkami na splnenie predmetu. Ak máš k dispozícii infolist predmetu, vytlač si ho a zvýrazni kontakt na učiteľa a všetky podstatné informácie.
A, samozrejme, využívaj to, že sú ti učitelia k dispozícii! Ak niečomu nerozumieš, alebo ak ťa niečo zaujíma, choď a porozprávaj sa s vyučujúcim. Neručím to za to, že si spravíš očko, ale ak niekto, tak vyučujúci vie všetko, čo sa ty snažíš pochopiť. Nezabudni si termín vopred dohodnúť vopred e-mailom, nech sa nestane, že pán učiteľ je momentálne na pracovnej ceste (alebo čosi podobné).

Na komunikáciu odporúčam univerzitný email, ak taký máte.

5. Konzultácie po zápočtoch a písomkách

Neprevracaj očami, ja to myslím vážne! Daj si námahu sa aspoň pozrieť, čo si nevedel, opýtať sa, ak niečomu nerozumieš, a čo najskôr po zápočte chýbajúce vedomosti doplniť, nech pred skúškou stresuješ o čosi menej. Navyše, aj učitelia sú ľudia, a tak ti odporúčam prerátať body, skontrolovať odpovede a tiež či výsledok na nete sedí s výsledkom na papieri.

6. Dodržiavanie termínov

Asi je nad slnko jasnejšie, že termíny treba dodržať. Ale ako? Najprv o sebe musíš zistiť  ako sa ti lepšie pracuje. Niektorí uprednostňujú písať menšie časti počas dlhšieho obdobia a v posledný týždeň to už len skontrolovať a pozliepať dokopy. Iní to zase radšej spískajú v posledný týždeň, pretože tlak času zvyšuje ich efektivitu. Nech je to tak či onak, do you! V každom prípade maj prehľad o blížiacich sa termínoch a obsiažnejšie práce začni písať včas! Nenechávaj si viac ako dve seminárky na jeden týždeň, lebo ti z toho drbne.
Skupinové projekty odporúčam písať na Google Drive – po prvé, pretože vidíš, koľko na tom robili ostatní, a po druhé, lebo je to jednoduchšie než snažiť sa stretnúť.
Neplánuj si konkrétny počet strán na každý deň, píš, koľko len môžeš, vyhraď si na to čas, a pokiaľ pracuješ na dlhodobom projekte ako sú záverečné práce, odporúčam ti vytvoriť si rutinu a držať sa jej.

7. Prihlasovanie na skúšky 

Odporúčam prihlásiť sa na jeden z prvých troch termínov. Prečo? Lebo ťa to donúti učiť sa hneď od začiatku skúškového obdobia! Pokiaľ môžeš, choď aspoň na jeden predtermín. Nemáš čo stratiť a ak to zázrakom spravíš, tak o jednu bitku menej vo vojne!

Keďže skúškové obdobie začalo, napísala som článok o tom, ako ho prežiť! Boju zdar!

Reklamy

4 comments

 1. Mas super styl. Velmi lahko a dobre sa to cita navyse – je to ultra prakticke. Ja teda uz nestudujem, ale keby som mohol vratit cas, asi by som si to takto nejako predstavoval. Pamatam si, ze som bol riadny slacker na vyske. 😀

  Prekladam svoje clanky na blogu do anglictiny – neviem, aky mas jazyk prekladu 🙂 ak by to bolo anglictina, velmi by sa mi zisiel clovek, ktory mi spravi proof reading a trochu to uhladi – ak to bude treba. Ak by si mala zaujem, tak daj vediet – ak ti cas dovoluje samozrejme a mozes. 🙂

  Vdaka za blog. Pekny den!

  Like

  • Ahoj, ďakujem pekne, jak dobre to padne 😉 tak mňa ešte pár rôčkov štúdia čaká, tak musím to nejako zvládnuť – leniví ľudia sú efektívni ľudia!
   Áno, je to angličtina. 🙂 Môžem kľudne!

   Like

   • Wow. Skvele. Ak si na FB – Fathers Can Hug alebo ak mas Twitter – @yellowtwice. Pingni spravu a ja ti poslem trochu viac info a mozeme sa dohodnut. 🙂

    Je dobre, ze myslis na buducnost v tomto smere 😀 trvalo udrzatelny rozvoj to volam!

    Like

Komentovať

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s