SÉRIA: Kam na výlet v Španielsku | Ronda a Setenil de las Bodegas

Prvý príspevok plánovanej série o tom, kam všade som pocestovala a prečo by si tam mal ísť aj ty!

Disclaimer: Práva na všetky fotografie patria spoločnosti We Love Spain. Všetky práva vyhradené.

Ronda

Všeobecné infošky:
Ronda je isto-iste must-see, ak sa niekto pohybuje v blízkosti provincie Málaga. Je to jedno z najstarších miest v Španielsku. Nachádza sa v hornatej oblasti, v nadmorskej výške 750m, a na dve časti ho rozdeľuje rieka Guadalevín. História mesta siaha až do prehistorických čias, dnešná Ronda má však rímsky pôvod.

Zaujímavé:
1. Hemingway údajne využil Rondu ako jedno z miest, v ktorom sa odohráva jeho román Komu zvonia do hrobu. Jedná sa o scénu, v ktorej republikáni vraždia národniarov tak, že ich zhodia z útesu v nejakej andalúzskej dedinke. Tento útes by mohol byť práve El Tajo. Na jeho počesť je teda v dedinke ulička nazvaná po známom autorovi.
2. V okolitých horách sa v 19. storočí ukrývali banditi (a.k.a. španielski partizáni?).
3. Giorgo Armani dizajnoval oblek pre známeho bullfightera Cayetana Rivera Ordoñeza. Zápas sa odohral v bullringu v Ronde.
4. Ronda je jedným z miest, kde sa odohráva dej hry Gran Turismo. V mestečku sa tak nachádza ulička pomenovaná na česť autora hry, Paseo de Kazunori Yamauchi. Obyvatelia zjavne radi pomenúvajú ulice po známych osobnostiach.

Oplatí sa vidieť:
1. Mosty, ktoré spájajú dve časti mestečka, menovite Rímsky most, Starý most (tzv. Arabský most) a Puente Nuevo (Nový most).
2. Mirador de Aldehuela. Ponúka perfektný výhľad na široké okolie!
3. Plaza de Toros. Vstup je 6,50€, žiaľ v čase, keď som tam bola, bol zatvorený. Vedel si, že tu natočila videoklip k piesni Take a Bow Madonna???
4. Arabské kúpele. Otvorené sú každé dve hodiny, a vstup je okolo 20€/osobu.

Čo s voľným časom:
Ak si sa pokochal výhľadom a nabažil kvetín, určite si užiješ prechádzku po mestečku. Má typické, úzke uličky (po ktorých vodiči zvládajú bravúrne kúsky, aspoň podľa môjho nevodičského názoru), posiate obchodíkmi so suvenírmi a tradičnými výrobkami a malými reštauráciami. Napriek turistickej atraktivite som narazila na reštauráciu, ktorá mala celkom príjemné ceny, dostatočne veľké menu, chládok (keďže aj v marci tam bolo nad 25°) a najmä domáce špeciality. Za menej ako 10€ som dostala pohár červeného, polievku z mušlí, veľkú pizzu Margeritu a malý dezert.
Pre menej odhodlaných skúšať nové jedlá však majú pestrú ponuku tých “normálnych” a tiež na hlavnom námestí nájdeš McDonald’s.

Ako sa tam dostať:
Ronda je približne 100km od Málagy a dá sa tam dostať autobusom.
Ja som Rondu navštívila s We Love Spain, a ak sa nachádzaš alebo chystáš do Španielska, túto organizáciu si zapamätaj, pretože robia skvelé výlety za bezkonkurenčné ceny a ponúkajú zaujímavé lokality (okrem Rondy to je Maroko, Sahara, Portugalsko, rôzne pláže, párty v Seville a iné).

Koľko ma to stálo:
Vzhľadom k tomu, že som šla s We Love Spain, bol to jednodňový výlet a stál ma 25€. V cene bol súkromný autobus s odchodmi z Huelvy a Seville, cestovné poistenie, sprievod v angličtine aj španielčine a profesionálny fotograf.
Za obed som teda zaplatila 10€.
Vstup do záhrady bol okolo 5€ a arabské kúpele stáli 20€, takže ak by si šiel high-budget, tak bez cestovného deň v Ronde stojí okolo 45€.

Moje hodnotenie:
⭐⭐⭐⭐⭐
TOP! Je to nádherné, magické miesto, s perfektným výhľadom, hlboko vrytou históriou, zaujímavými pamiatkami a v skvelej lokalite. V blízkosti je Málaga, Marbella aj Cádiz, je tak skvelou medzizastávkou počas roadtripov. Odporúčam!

Setenil de las Bodegas

Všeobecné infošky:
Toto malinké mestečko je len polhodinku vzdialené od Rondy, navštívila som ho v ten istý deň. Nachádza sa vo vedľajšej provincii Cádiz, a známym je vďaka budovám doslova vstavaných do skalného previsu nad riekou Rio Trejo.

Zaujímavé:
Setenil je presným protipólom novozélandského Aucklandu. Takže tam iba s lopatou!

Oplatí sa vidieť:
1. Len sa prejdi po uličkách. Ak pôjdeš do obchodov, uvidíš že to s tým vstavaním som myslela vážne – na strope a stenách, ktoré tvorí skala, rastie mach.
2. Vyvýšené miesta ponúkajú skvelý výhľad na okolie.
3. V Setenile predávajú skvelé masove produkty, predovšetkým chorizo a iné bravčové produkty z domáceho chovu.
P.S. Majú aj skvelé cukríky! 😉

Ako sa tam dostať:
Eh, ja by som kľudne aj stopovala z Rondy. Ale chodia tam autobusy.

Koľko ma to stálo:
Rovnako s We Love Spain, bol to ten istý výlet. V Setenile som kúpila nejaké cukríky a kolu, no nič špeciálne, žiadne vstupy ani nič podobné. Ak prechádzaš okolo, zastav sa, je to zadarmo!

Moje hodnotenie:
⭐⭐⭐⭐
SUPER! Nedala som síce tomu až 5 hviezdičiek, no určite je to krásne a veľmi zaujímavé miesto, skvelá bodka na záver dňa po návšteve Rondy. Odporúčam!

Reklamy

Komentovať

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s