#dnesčítam: Knižné leto

Leto s knihou? Skôr s knihami.
Vďaka zranenému kolenu som znovuobjavila nevyhnutnosť nosenia kníh v kabelke (ešteže tie dnešné sú  hovadsky veľmi veľké). K tomuto letu ústilo niekoľko čitateľských (aj spisovateľských) zážitkov, vďaka ktorému viac vnímam hĺbku kníh ale aj tú obyčajnú radosť z čítania.

Nebolo by mi napadlo, že to všetko začne úchvatným nápadom zapísať si aj americkú, aj britskú literatúru počas Erasmu. Vďaka nim som však čítala každý druhý týždeň jednu knihu. Veľký rozdiel oproti mesiacom predtým, kedy som o žiadnu ani nezakopla. 🙂
Takže k eurofickému zážitku z Malého princa a Máraiho Dohárajúcich sviec viedli Coelhova Veronika, nevinný Oliver Twist a príťažlivý Dorian Gray. A mnoho ďalších. Veď pozri zoznam nižšie. A keďže som zarytý fanúšik kávy a kníh a ich spojenie je podľa  môjho názoru dokonalým v kníhkupectve Martinus,  na začiatku augusta som tam zašla na kávičku a odišla s 5 knihami. Go big or go home. Okrem Malého princa v angličtine som si odniesla aj zberateľskú edíciu Anny zo zeleného domu. Poznáte tú eufóriu, keď platíte za nové knihy a už sa tešíte, ako ich budete čítať? Ja som sa v tej chvíli cítila, akoby som mala 17. A tiež vôňu ženy. Pozrite sa teda na to, ako moje leto vyzeralo – po tej knižnej stránke.

Každá z kníh má osobitné pasáže, ktoré sa ma veľmi dotkli, alebo ich jednoducho považujem za pravdivé, vtipné či krásne. Uvediem ich vždy po názve. Môže to samozrejme obsahovať spoilers.

Návod na manželstvo (Gustáv Murín)

(Link na knihu)


Ak si partner privedie do manželstva psa, požičajte si akúkoľvek silnejšiu šelmu. Tá zožerie psa, za trest bude vyhodená (v skutočnosti len vrátená) z bytu a vy budete mať pokoj. Ak to neurobíte, utrpí váš sexuálny život. Neveríte? Čítajte ďalej!

l191398.jpg
Zdroj: martinus.sk

Kniha veselá, pravdivá, milá, uštipačná a ozaj vhodná pre každého, kto to s manželstvom myslí vážne. Nielen pre mladých zaľúbencov či starých mládencov, ale aj pre páry, ktorým sa niečo pošmramotilo. Ako autor sám píše: “Keď zlyhajú všetky pokusy, skúste ešte návod. Návod čítame preto, aby niečo fungovalo. A tak, ak otvárate túto knižku, určite nie je ešte neskoro.”
Hovorí o komunikácii, sexe, úlohách partnerov, nevere, výchove, láske a odpustení (či rozvode) s nadhľadom a dôvtipom, vďaka ktorému aj uvedomenie si právd o tom, akí sme my ľudia nedokonalí je menej bolestivé, úsmevné a naozaj ponaučeniahodné. Aspoň pre mňa je veľakrát oveľa ľahšie prijať radu (alebo fakt), pokiaľ mi je podaná prívetivo a s úsmevom na tvári, napriek vážnosti situácii. Jednotlivé kapitoly sa venujú rôznym problémom, ktoré sa počas manželstva objavia (lebo problémy prídu). Kniha ma veľmi zaujala a potešila, a určite to nie je posledná kniha od pána Murína na mojej poličke.

Vlastne, kľudne si to prečítajte, aj keď to s manželstvom vážne nemyslíte. Aspoň budete nabudúce chápavejší ku kamarátovi, ktorý sa namotať nechal (či práve on namotal?) a nechce sa s vami rozprávať o ničom (alebo práveže chce, a o všetkom!).

Vzhľadom na to, že printová verzie je už takmer vypredaná (veď to aj bol autorov prvý bestseller – nie bezdôvodne!), pridávam link na e-book.

Sviece dohárajú (Sándor Márai)

(Link na knihu)

Žiaľ, môj obľúbený citát som nikde nenašla v slovenčine, ale len čo ho nájdem, doplním ho. Pre tých, ktorí rozumejú maďarsky, nájdete ho tu.

Márai_KOCRKK.jpg
Zdroj: allaboutshipping.co.uk

Máraiho tvorba mi nikdy nebola veľmi blízka, hoci mnohé jeho diela poznám. Navštevovala som maďarskú školu v Košiciach, ktorá nesie jeho meno, a jeho tvorba tak bola neustále prítomná medzi povinnými čítaniami (ktoré som narozdiel od mnohých iných 1.prečítala a 2.nepreklínala). Autor sa číta ľahko, píše pútavo a jeho podrobné analýzy postáv sú geniálne. Celá kniha je v podstate rozhovor medzi dvoma starými priateľmi, ktorí sa po rokoch stretnú, hľadajúc pravdu, pokoj, odpustenie a – pomstu. Nebudete sa vedieť odtrhnúť. Nechýba skvelé vykreslenie prostredia a obdobia, v ktorom sa odohráva, a z rozhovoru sa neustále nonšalantne vracia k spomienkam na ich mladosť. Zároveň je to prepletené úvahami o živote, láske, peniazoch, moci a priateľstve, a o tom, akú úlohu zohrávajú pri hľadaní šťastia.

Harry Potter a Prekliate dieťa (Pani, ktorá mi zmenila detstvo, a.k.a. jediná a skvelá J.K.Rowlingová)

(Link na knihu)


ALBUS walks up a staircase. Looking around as he does.
He doesn’t see anything. He exits. The staircases move in almost a dance.
SCORPIUS enters behind him. He thinks he’s seen ALBUS, he realizes he isn’t there.
He slumps down to the floor as the staircase sweeps around.
MADAM HOOCH enters and walks up the staircase. At the top, she gestures for SCORPIUS to move.
He does. And slopes off — his abject loneliness clear.
ALBUS enters and walks up one staircase.
SCORPIUS enters and walks up another.
The staircases meet. The two boys look at each other.
Lost and hopeful—all at once.
And then ALBUS looks away and the moment is broken—and with it, possibly, the friendship.
And now the staircases part — the two look at each other — one full of guilt — the other full of pain —
both full of unhappiness.

HP15_Q4_Square_LS_Pottermore.jpg
Zdroj: pottermore.com

Rozmýšľala som, či sa tejto téme chcem venovať aj v osobitnom článku, no ešte som sa nerozhodla. Som zarytý fanúšik Harryho Pottera. Nesmierne ovplyvnil moje detstvo a čítať som ho začala v období, kedy sa veci v mojej rodine začali rozpadať – a v knihách, a najmä v Rokforte, som našla útočisko.
Tento ôsmy diel svetaznámej ságy je výnimočný. Písaný vo forme scenára prináša úplne inú dimenziu a slobodu pre fantáziu. Čítať scenáre som pomerne zvyknutá, drámu mám tiež rada, či už Antigonu, Tartuffe alebo Hamlet, a tento je naozaj bravúrny, isté úseky mi prišli veľmi poetické, iné tak silne epické, že som si ledva uvedomila, že je to písané iba v dialógu. Je to naozaj krásne napísané, a len minimum pokynov je potrebných na vyvolanie ozajstnej emócie. Od prvej vety som mala nostalgický pocit, slzu na krajíčku a cítila som sa – dojatá? šťastná? – ako keby som po rokoch stretla starých známych. Keď sa začala rozvíjať zápletka, istá časť mňa nechcela, aby sa príbeh rozvíjal ďalej, chcela som tam len stáť, na King´s Cross,a pozerať sa na Ginny, Harryho, Hermionu, Rona, dokonca aj Draca.

Nie som literárny kritik. Iste ste už počuli mnoho zlého i dobrého. Tak ako predošlé diely, aj tento je plnú mágie, zábavy, napätia, priateľstva a číta sa príjemne a ľahko. Avšak hlavný konflikt mi vôbec nedáva zmysel. Kto by sa už len chcel vrátiť v čase?!

Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

(Link na knihu)


Tu je moje tajomstvo. je to veľmi jednoduché: dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné, – opakoval malý princ, aby si to zapamätal.
– Čas, ktorý si venoval svojej ruži, robí túto ružu takou dôležitou.
– Čas, ktorý dom venoval svojej ruži… opakoval malý princ, aby si to zapamätal.
– Ľudia zabudli na túto pravdu, – povedala líška. – Ale ty na ňu nesmieš zabudnúť. Ty budeš navždy zodpovedný za všetko, čo si skrotíš. Si zodpovedný za svoju ružu…
– Som zodpovedný za svoju ružu… opakoval malý princ, aby si to zapamätal.


Prečítané za niekoľko hodín, no určite tak ľahko na túto mal knižôčku nezabudnem.

maly-princ
Zdroj: topzine.cz

Prvýkrát som sa s ňou stretla – asi ako všetci – na základnej škole, neskôr som ju videla spracovanú do baletu a len nedávno ma chytil amok a šla som nakupovať (tentokrát múdro nie oblečenie, ale knihy!), a kúpila som si jednoduchú mäkkú väzbu, s pôvodnými ilustráciami, v angličtine.

Niektorí hovoria, že to nie je vhodné pre deti, no mne sa to ako dieťaťu veľmi páčilo, a pokiaľ myšlienka tohto nie je pre deti, myslím, že len málo rozprávok so skutočným posolstvom je. Podľa mňa je pointa takýchto príbehov aj v tom, že ich pochopíme časom. V každom prípade pre mňa silne emotívna a poučná kniha, geniálne spracovaná nadčasová myšlienka o tom, ako sa náhlime za všeličím, a uniká nám to, čo je podstatné. Deti mnohokrát rozumejú lepšie nie preto, že vedia viac, ale preto, že sa vedia správne pozerať.

Dovoľte si byť na chvíľu opäť deťmi – a nie v tom, že zjete čokoládovú zmrzlinu a zadžabete sa, alebo tým, že budete vystrájať hlúposti, ale v tom, že sa budete pozerať s úprimnou zvedavosťou a skúmať veci, od najmenších po najväčšie, a nepustíte sa svojich otázok, a nestratíte nádej ani odvahu, a budete sa rozprávať so zvláštnymi ľuďmi a budete konečne vy.

Reklamy

8 comments

 1. Pokaždé kdyz si nejakou knizku koupim,nebo pujcim v knihovně se tesim,az ji budu cist,tak jak pises 🙂 z uvedenych knih js četla Maleho prince a ted v nedeli i Harryho.A nejradši bych si precetla znovu vsechny dily,nejspis si je ke konci roku prectu 🙂 doufam,ze budou dalsi knizni clanky 🙂

  Like

  • Sali, ďakujem ti za odozvu 🙂
   Aj ja sa počas Vianoc chystám vrátiť k celej sérii HP! Verím, že takto s dospelým okom mi bude príbeh iba vzácnejší.
   A čo sa týka knižných článkov, z času na čas sa tu nejaký objaví. Chystám sa prečítať pár kníh, ktoré sú odporúčané pre študentov v mojom veku, tak snáď sa k nim čoskoro dostanem. Ak chceš, môžeš blog odoberať alebo zanechať like na FB, aby si vedela o novinkách! 😉

   Like

Komentovať

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s