ERASMUS | Akých ľudí stretneš na Erasme

Po návrate z Erasmu som o ňom ešte dlho premýšľala. A narazila som aj na tento článok od The Survival Bible (mimochodom super študentský web pre všetkých, čo cestujú). A s ich povolením sem teda pridávam preloženú a trochu apdejtovanú verziu o tom, aké tipy ľudí určite stretneš počas pobytu na Erasme.


Všetci sme odlišní. A to vôbec nie je zlé, jednou z výhod Erasmu je práveže možnosť spoznávať ľudí z rôznych krajín Európy. Tento zoznam je stručným zhrnutím tipov ľudí, akí na Erasmus chodia.

Tvoj mentor

Najmä v prípade, že si na Erasmus šiel sám a nikoho si v cieľovej krajine nepozna, vieš presne, o čom hovorím. Buď je to miestny študent, ktorý sa zapojil do organizácie, ktorá s erasmákmi pracuje a je oficiálnym mentorom (ako napríklad ľudia v ESN), alebo je to ďalší Erasmus študent, ktorý už proste vie viac, lebo prišiel o dva dni skôr. Mentor ti ukáže mesto, vysvetlí ti, ako funguje MHD, na prvú párty pôjdeš s ním a tiež ti vysvetlí, čo by si (ne)mal robiť vo svojom novom domove. Budeš ho milovať.

Haymitch-and-Katniss-the-hunger-games-30759207-500-211.gif
Zdroj

Organizátor

Táto osoba má v mysli uložený kalendár všetkých akcií, osláv, udalostí a dôležitých vecí, ktoré sa vo vašom meste udejú a ty by si na nich nemal chýbať. Vie, ako nájsť neskutočne lacné letenky a kde by si mal spať. Organizuje lepšie ako cestovné kancelárie. Vieš, že sa s organizátorom musíš kamošiť, ak nechceš zmeškať niečo skvelé! V mojom prípade to bola spolubývajúca, vďaka ktorej som nielenže bola pravidelne na pláži, ale zažila som aj flamenco show či ochutnávku miestnych vín.

giphy.gif
Zdroj

Ten, ktorý verí v stereotypy

Tento človek je presne taký, ako si si myslel, že bude, na základe toho, odkiaľ pochádza. Nemec bude vždy načas a pracovať tvrdo, Talian bude neustále nespokojný s tým, ako ostatní pripravujú cestoviny, Španiel je lenivý, Fín opitý a Francúz je Francúz. Vždy si si myslel, že sú to len vtipy, ale teraz, keď si ich už spoznal…

weasley
Zdroj

Ten, ktorý zmení význam stereotypov

Nemci maximálne leniví a dodržiavajú poobedňajšiu siestu, Španieli správajúci sa ako Nemci, Fíni úplne triezvi o druhej poobede, Taliani, ktorí ani nevedia, ako sa cestoviny varia…”Do akého bláznivého sveta som sa to dostal!?”, preblesne ti hlavou. Pravdou je, že každý človek je iný. Okrem Francúzov. Tí sú proste… Francúzi.

gujju-girls-dreams.gif
Zdroj

Támilá osôbka z medzinárodných vzťahov, ktorá ti pomôže so všetkou dokumentáciou, ktorá sa týka Erasmu

Zvyčajne sa koordinátor z tvojej domácej univerzity veľmi o teba nezaujíma. Niekedy ani len nevie, že existuješ, kým ti nepodpíše papiere a potom opäť raz zmizneš z jeho mysle. Našťastie je veľmi častým prípadom, že na prijímajúcej univerzite nájdeš úžasného človeka, ktorý ti ochotne pomôže pri zmenách v Learning Agreement.

52852.gif
Zdroj

“Uprednostňujem miestnych pred erasmusákmi”

Túto osobu nikdy neuvidíš na žiadnej párty so slovom Erasmus v názve. Už od prvých dní vidíš túto osobu v spoločnosti miestnych a nie zahraničných študentov, a samozrejme, že na prednáškach sedí tak ďaleko od erasmusákov, ako to len kapacita miestnosti dá. Takáto osoba sa na teba častokrát pozerá zhora. Spočiatku si len pomyslíš, že sa možno hanbí, ale… napokon zistíš, že je proste retardovaný.

giphy (2).gif
Zdroj

“TO KTO JE?!”

S touto osobou si absolvoval rovnaké predmety, bývali ste v rovnakom susedstve, chodili ste na tie isté párty, dokonca tvoji kamoši ho tiež poznajú, ale ty ani netušíš, že existuje až pokiaľ sa jedného dňa nepozdraví tvojej kamoške a ty na ňu vybehneš: “To kto bol?!”

giphy (1).gif
Zdroj

Článok bol prevzatý a preložený z webu The Survival Bible, skvelej stránke pre všetkých študentov, najmä však pre vášnivých cestovateľov. Odporúčam všetkým, ktorí rozumejú anglicky.

A čo ty a tvoja skúsenosť z Erasmu? Spoznal si niektorých ľudí v týchto popisoch, alebo si sa stretol s úplne inými tipmi? Ja sa musím priznať, že každého jedného som naozaj na Erasme stretla. No jednou z najdôležitejších osôb bol môj koordinátor, ktorý naozaj robil všetko možné aj nemožné nielen čo sa týkalo dokumentácie, ale aj rád do života, kam ísť na nákup, ktorý bar obísť a do ktorej dedinky zavítať. Ak teda aj ty ideš do Huelvy, mám dobrú správu: Juanjo ti pomôže rád a dobre! 🙂

Reklamy

6 comments

Komentovať

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s