EFEKTÍVNE ŠTÚDIUM: 7 bežných chýb, ktoré robia študenti a ako sa im vyvarovať

Asi fakt nie je nič horšie než stráviť hodiny a hodiny nad knihami a nedosahovať takmer žiadne výsledky. Kamarát Liam z Exam Grade Booster mi prednedávnom poslal e-mail s týmito 7 chybami, ktoré študenti najčastejšie robia a poradil mi, ako sa im vyhnúť. Nedalo mi a musím sa o jeho múdrosti podeliť!


1.Netuším, kde začať!

Maj svoj zoznam úloh, alebo to-do list, ktorý neustále aktualizuješ. Rozdeľ si prácu do menších, spracovateľných kúskov. Rozumne si rozvrhni prácu, nalož si toho dosť, no nie priveľa. Nenechávaj to na poslednú chvíľu.

2.Mám kopu vecí, ktoré musím urobiť a žiaden čas!

Pozri sa na svoj infolist, materiály na čítanie, skriptá a knihy ešte pred prednáškami. Toto spôsobí, že sa budeš učiť oveľa efektívnejšie počas hodín a dlhodobo ti to ušetrí čas. Po hodine sa pokús indentifikovať kľúčové pojmy a témy a tiež oblasti, s ktorými zápasíš a nerozumieš im. Tieto si urči ako prioritu. Ak napriek týmto opatreniam vnímaš, že ešte stále nemáš dostatok času, pouvažuj nad tým, že sa vzdáš jedného zo záväzkov, ktoré spôsobujú, že si tak vyťažený.

3.Toto všetko si nedokážem zapamätať!

Zorganizuj si svoje poznámky. Bude jednoduchšie spomenúť si na informácie, pokiaľ sú prezentované v rámci, ktorý je organizovaný a systematický, či už to je zoznam, tzv. mind maps alebo flashcards. Zaraď informácie do jednotlivých skupín, ktoré od seba dokážeš jednoducho rozlíšiť.

(Verím tomu, že tieto pojmy sú jasné, no ak náhodou nie, tak mind map je vlastne vizuálne zobrazenie kľúčových pojmov a vzťahov medzi nimi, kým flashcard je kartička, ktorá má otázku či názov problematiky na jednej a odpoveď na druhej strane. Pre flashcards v mobile odporúčam aplikáciu Anki.)

4.Toto je také nudné až zaspávam!

Buď aktívny počas čítanie textu. Opýtaj sa sám seba: “Čo je tu podstata?” Rob si poznámky a zvýrazňuj kľúčové pojmy. Rozoberaj látku so svojimi spolužiakmi. Buď proaktívny.

5.Nič sa mi v pamäti neuchováva – POMOC!

Spoj si to s niečím. Pamätáme si veci, ktoré majú pre nás osobný význam. Počas čítania sa skús sám seba opýtať, či tomu naozaj úplne rozumieš, keďže je oveľa ľahšie spomenúť si na informáciu, ktorá ti dáva zmysel.

Hľadaj a spájaj slová a pojmy:

  • Slová s dvoma význammi (príklad pre tých, čo sa učíte anglicky: drag = sila, ktorá ťa ťahá naspäť sa môže spájať so slovom drag vo význame muža, ktorý sa prezlieka za ženu)
  • Slová, ktoré znejú podobne
  • Slová, ktoré sa rýmujú
  • Živé a zapamätateľné obrázky
  • Spôsoby, akými prepojíš niečo abstraktné (napr. dátum: 1940) s niečím, čo má pre teba osobný význam (napríklad čas nejakej udalosti: 19:40)
  • Použi mnemotechniku (to je spôsob posiľovania pamäte rôzne združenými pomocnými predstavami; napr. LACO DOMA pre rímske číslice L=50, C=100, D=500, M=1000)

6.Asi tomu rozumiem

Vyskúšaj sa. Vymysli si otázky, keď prechádzaš svoje poznámky alebo učebnice, či sprav staré testy. Skúmaj spojitosť medzi teóriou a praxou a snaž sa skutočne pochopiť prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú.

7.Prisahám, toto som už vedel!

Zopakuj si materiály. Opakuj pravidelne, prvýkrát čo najskôr po hodine, druhýkrát ešte v ten večer, tretíkrát o týždeň. Pamäť si pamätá informácie v rôznych intervaloch. Ak ťa o tejto téme zaujíma niečo viac, na stránke www.examgradebooster.com o tom nájdeš veľmi veľa praktických informácií!


No čo, ktorých chýb si sa už dopustil? Pomohol ti tento článok? Zanechaj svoj názor dolu v komentároch!

Ak sa chceš dozvedieť o tom, aké tipy som spísala pre nadchádzajúce skúškové obdobie, klikni sem.

Boju zdar!

Reklamy

Komentovať

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s