Hosťovský príspevok: Čo ma naučil “Ľadový November”?

Je odvážny, pracovitý, vytrvalý a má odkaz pre vás všetkých! Môj dobrý kamarát Kajo sa s myšlienkou vlastného blogu zahráva už istý čas a navrhol mi, že napíše príspevok pre Timkablog, aby videl, ako by mu to šlo. To, čo napísal, je svieže (doslova!) a tak, ako on sám: plné výziev! Týmto mu teda predávam pomyselný kľúč od môjho malého kráľovstva a verím, že vás všetkých povzbudí.

Dajte nám vedieť, čo si o tom myslíte, dole v komentároch!


Tí, čo ma dobre poznajú, vedia, že milujem rôzne výzvy. Od takých klasických hecovačiek typu neverím, že nezješ tie čili papričky alebo neverím, že nezídeš tento kopec na bicykli, cez niekoľko mesačné, napríklad naučiť sa strojopis (písať všetkými desiatimi) až po dlhodobé výzvy ako napríklad prečítať Bibliu za jeden rok. K dôvodom prečo tieto výzvy robím sa dostanem neskôr, no teraz by som vám chcel povedať niečo o jednej z mojich posledných výziev. Veľmi kreatívne som ju nazval Ľadový November.

Pointa bola jednoduchá. Každý deň, počas celého novembra, vždy po tom ako som sa osprchoval teplou vodou, som na seba pustil ľadovú vodu na 1-2 minúty. Prvýkrát som s ľadovými sprchami a.k.a. otužovaním začal asi pred dvoma rokmi v zime. Držalo ma to zopár týždňov, no napokon som s tým prestal. Myslím, že preto, lebo som z nejakého zvláštneho dôvodu ochorel. Znovu som sa k ním aktívne vrátil koncom februára 2016. No po pár týždňoch ma to znovu prešlo. Na presný dôvod si nepamätám, ale pravdepodobne som začal počúvať ten hlas v mojej hlave, ktorý mi hovoril, aby som nerobil blbosti, netýral svoje telo ľadovou vodou, a používal vodu teplú ako to robia normálni ľudia.

No to by som nebol ja, keby som zas nezačal vydumovať, a tak v októbri 2016 som si povedal, že idem do toho znovu. Vedel som však, že tentokrát na to musím ísť trochu inak. A tak som si stanovil cieľ, že musím vydržať minimálne mesiac a to každý deň, bez ohľadu na to či je 6 hodín ráno a práve som sa vrátil z nočnej alebo je 11 večer a práve som sa vrátil z mesta celý uzimený. Pozval som do tejto výzvy aj zopár mojich kamarátov, pretože viacerým sa bojuje ľahšie ako jednému. A hádajte čo?

Dokázal som to! Nielenže som tú výzvu dokončil, ale pokračujem s ľadovými sprchami aj naďalej. A vôbec to nebolo také ťažké. Prvé dni boli horšie, kým si na to telo opäť zvyklo, no potom sa z toho stala viac-menej rutina a v duchu som si opakoval, že ten mesiac to dám aj keby som mal v tej sprche zinfarktovať. Nedokončiť takúto výzvu by bolo KO pre moje ego a to sa jednoducho nemohlo stať.

Poďme si teraz povedať niečo o tých dôvodoch. Rôzne výzvy/ciele, ktoré si stanovíme, nás posúvajú vopred v mnohých oblastiach. Môžeme rásť fyzicky, intelektuálne, duchovne ale aj mentálne. V prípade otužovania je to fyzická a mentálna stránka. Ľadové sprchy sú nesmierne prospešné pre naše zdravie. Tak napríklad, posilňujú imunitu, zlepšujú stav pokožky a vlasov, chránia pred cievnymi chorobami, zvyšujú hladinu testosterónu (ak si žena, asi sa tento bod na teba nevzťahuje, ale určite sa nemusíš báť, že sa z teba stane chlap), urýchľujú regeneráciu po tréningu, a ak by som porozmýšľal trochu dlhšie, možno by mi toho napadlo ešte viac. Čo sa týka nevýhod, tak naozaj neviem ani o jednej (ak vy áno, tak šup s nimi do komentu)!

Z hľadiska mentálnej stránky, ľadové sprchy pomáhajú budovať disciplínu – tú vlastnosť, ktorá tak veľmi chýba v dnešnom svete. Nechcem aby to znelo veľmi drsne alebo arogantne ale opýtajte sa samých seba: ako chcete dokázať čeliť rôznym náročným skúškam vo vašom živote ak nie ste schopní denne len 2 minúty zniesť niečo čo je vám nepríjemné? Nevravím, že ľadové sprchy vás pripravia na životné skúšky, ale je to dobrý začiatok čo sa týka trénovania mentálnej odolnosti. Okrem toho, nieže by tých pozitív nebolo neúrekom (mám rád viacslovný vetný zápor), robenie výziev pomáha zvyšovať sebavedomie a sebahodnotu. Stanovíte si nejaký cieľ, makáte, aby ste ho dosiahli a keď sa vám to podarí, budete mať zo seba super pocit a začnete si viac veriť. A keď sa vám to nepodarí, nevadí, život ide ďalej a vy máte ďalšiu možnosť popasovať sa s tým znovu. Sami ste videli, že mne sa to podarilo až na tretíkrát. Schopnosť vrátiť sa k výzvam, ktoré pokladáte za dôležité a robiť ich znova a znova až dokým neuspejete, by sa dala nazvať slovom úspech. Pretože úspešní ľudia nie sú tí najtalentovanejší ale tí najvytrvalejší.

Verím, že som vám moju „filozofiu“ robenia výziev trošku priblížil a inšpiroval vás, aby ste si aj vy vytýčili nejaký cieľ a išli si za ním. Je úplne jedno čo to bude, hlavne nech v tom vidíte nejaký zmysel. Môžete sa inšpirovať niektorými výzvami, ktoré som vymenoval alebo si vymyslíte niečo vlastné. Buďte kreatívni. Buďte vytrvalí. Nevzdávajte sa. A bavte sa.

Reklamy

Komentovať

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s